Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Morfeo_(cómic) House's_Head Antonio_Varo_Baena Asociacion_estelar_de_la_osa_mayor Hurst-Euless-Bedford_Independent_School_District Arael Apolinário_Porto_Alegre Hollyoaks_Later Australia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Montreal_1976 Herepian Asociacion_mundial_de_radios_comunitarias Miss_República_Dominicana_2006 Monkey_Wrench Asociación_de_Zoológicos_y_Acuarios Montsauche_les-Settons Mitelland Antonio_Gómez_Pérez Guilderland_(Nueva_York) Atentado_contra_Fernando_Londoño Aquilegia_glaucophylla Montréal-Est Ano_1590 Angel_Elías Hexactinelidas Monumento_al_Procesionista Milpitas Aneurisma_de_aorta_abdominal Minúscula_gótica Aurions-Idernes Grupo_5 Aydın Astrocaryum_alatum Huawei_E220 Hyalosema_arfakianum Analisis_tecnico_bursatil Artemisia_redolens Monodelphis_iheringi Mortadelo_y_Filemón_-_Barcelona_92 Monte_San_Valentin Asbecesta_nigripennis Hayate_(Street_Fighter) Arleuf Antonio_Villavicencio_y_Verástegui Guido_Renzi Hoverioptera Animal_(album) Mono_ii Minardi_F1 Antoine_Saint-Exupéry Arrhenatherum_biaristatum Idalia_Anreus Andrés_Resino_Fernández Halinella_suturalis Ministerio_de_Relaciones_Exteriores_Comercio_Internacional_y_Culto Arte_colonial_latinoamericano

html map