Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

WP:200000 Virgen_de_la_Purísima_Concepcion Adolfo_Jiménez_Castellanos Aeropuerto_Internacional_Ezeiza Columna_vertebral Velezzo_Lomellina Columna_de_Heliodorus Comite_Económico_y_Social_Europeo Ahadith Contrato_de_Leasing Votomita Vāhana Constitución_de_la_Unión_Soviética Cigüeña_malva Charles_Carmichael_Lacaita Cividate_al_piano Vaishia_(casta) Commelijn Verbo_vasco Abraham_Gagnebin_de_la_Ferrere Wondersella Chororapithecus_abyssinicus Clube_Desportivo_de_Tondela Aeropuerto_internacional_de_mont_tremblant Compañia_de_Aviación_Faucett Verdulero XLI_Festival_Internacional_de_la_Cancion_de_Viña_del_Mar Companía_Española_de_Petróleos_S.A. Coalición_Extremeña_PREx_CREx Viṣnu-Purāṇa Agrostis_difficilis Valentina_(telenovela_mexicana) Xilofagia Verificación_formal Aeropuerto_de_Chiclayo Viṣṇu-purāṇa Villa_Zorraquin A_carne_é_Fraca Vasiṣṭha Chloebia_gouldiae A_Joyful_Noise Walter_Fernando_Ibáñez Comedias_palatinas AOC_Châteauneuf-du-Pape Condado_de_Laurens_(Carolina_del_Sur) Aeropuerto_Benito_Salas Virgen_del_milagro_(desambiguación) Condado_de_Ozaukee_(Wisconsin) Abadía_de_Nonnberg WTA_(desambiguación) Zeyherella_magalismontana Chevrolet_Agile Communication_(U2) Von_Frauenfeld Walter_Jordan

html map