Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pedro_Apaolaza_Ramirez Oscar_Sonejee Palacio_del_marqués Pirineos_Sur Phleum_abbreviatum Oxford_Street Neumarkt Nicolas_Entel Neuville_(Puy-de-Dome) Par_craneal_décimo Narcissus_breviflorus Pino_de_madera Pinus_australis_var._filius Nymphaea_nouchali_var._mutandaensis Oscar_Eduardo_Juarez Ononis_natrix_subvar_inaequifolia Port_Allegany Olas_blancas Oscar_1959 Oso_negro_americano Orquesta_Filarmonica_de_Leningrado Pepitas_de_calabaza Perversidad Pico_(Metro_de_Los_Ángeles) Palacio_de_Sobrellano_o_del_Marques_de_Comillas_capilla_panteón_y_parque_según_su_primitivo_perímetro Path_Vol_2 Place_Denfert-Rochereau Myrcianthes_edulis Pedro_Alonso_Nino Novi_Mir_(Novopokróvskaya,_Krasnodar) Palau_de_la_Musica_de_Barcelona Organización_internacional Pattersonia_caroliniensis Mysterion_Se_Subleva Néstor_Oscar_Craviotto Pablo_becker Paco_el_pocero Orville_(Paso_de_Calais) Passiflora_verrucifera Partula_aurantia Pornografía_en_Internet Perceval_ou_le_Conte_du_Graal Pais_de_los_Maragatos Pignolata Mutiloabeiti Poa_compressoformis Nissan_Ichi_Van Museo_de_arte_de_filadelfia Nueva_objetividad Partido_Concordia_Nacional Otto_Erich_Hartleben Patrulleros_clase_Alusafe_1500_Mk._II Opium_fürs_Volk Norberto_Yácono Pais_Vasco_español

html map