Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Antemio_de_tralles Arcay_(Cher) Athee_(cote-d'or) Axonometria Guindaleza Modelo_del_mosaico_fluido Howard_Stark Artículo_365_(Chile) Hermandad_de_la_Amargura Hort._Universel Hitsugaya_Toshiro Anna_y_el_Rey Halterofilia_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Amberes_1920 Hermandad_del_Cautivo_(Jaen) Mini_research_module_2 Aversión_al_riesgo Anama Antropología_del_parentesco Anas_formosa Home_Alone_1 Anacampseros_rupivaga Heroes_(Canal_13) Arnoldo_Iguarán Herbie:_a_toda_marcha Avancon_(Altos_Alpes) IBDb Asturias_de_oviedo Heiltz_le_Hutier Municipal_de_Ñuñoa Mimosaceae Guzmania_lingulata Antea Anacardium Avenida_Walker_Martinez Hospital_Clinico_Viña_del_Mar Angri Asaltos Arista Hans_Fugl Miss_Planeta Mono_Nuñez Ibirá-pitá Hugo_III Grupo_Verde_Europeo_de_Ibiza_y_Formentera Aranda_(desambiguación) Hector_Pedro_Blomberg Aylanes Movil_(bebé) Asignacion_de_carteras High_School_Musical:_el_desafio_(Mexico) Historia_de_la_prensa_en_la_Region_de_Murcia HD_104340 Andesina Modulo_mod_security_para_Servidor_Web_Apache Historieta_en_Cuba

html map