Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Flamenco_Pa_Tós Emil_Waldteufel Expedición_Real Enrique_Ventura Europa_de_los_Pueblos_Los_Verdes Empyr Escándalo_Watergate Francesco_da_Sangallo Forclusion Ferocactus_diguetii Faverolles_les_Mares Estadio_Mundialista_de_Gwangju Francisco_Suarez_Cardona Festival_de_la_Cancion_de_Eurovisión Espostoa_blossfeldiorum Felipe_de_Orleans_(1869-1926) Emma_García Estación_de_Alcalá_de_Henares Ferrocarriles_del_Peru Estación_de_Campolide Enkianthus Eleutharrhena Francois_Richardot Emperador_Go_Suzaku Esqui_Acrobatico Fernando_Redondo_(Personaje) Expansiones_de_Magic:_el_encuentro Fisica_del_plasma Estación_provisional_de_León Facultad_de_Filosofia_y_Letras_(Universidad_Nacional_Autónoma_de_México) El_dia_del_Sol_negro_parte_1_la_invasion Escuela_bíblica_y_arqueológica_francesa_de_Jerusalén Foussais_Payré Federico_Coullaut-Valera FRAP_(Espana) Estirge Eduardo_da_silva El_dragon_de_fuego Estación_de_Sevilla-Plaza_de_Armas_(MZA) Fortuny Formol Enfermedad_de_Blount Estacion_de_MARQ_(TRAM_Alicante) Folques El_cachorro_(historieta) Fondo_para_la_democracia FC_Sfîntul_Gheorghe Eric_Maynor Escuela_cínica Estación_de_La_Puebla_de_Arganzón Ficción_distópica FAI_First_Division Face-off Festuca_panormitana Formics

html map