Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Badula Bill_Turner_(baloncestista) Boa_constrictor_eques Campeonato_Mundial_de_Ciclismo_de_Montana_de_1990 CB_Bilbao_Berri Cayo_Veleyo_Paterculo Barrio_de_Turó_de_la_Peira Campeonato_Italiano_de_Fútbol_1904 Cantón_de_Savigny-le-Temple Cañón_de_Mármol Calle_Robson Campeonato_de_Francia_Amateur Black_River_Falls Biriatu Cachetazo_al_vicio Bernières_sur_seine Carlowizia_corymbosa Campeonato_Mundial_de_Tiro_al_Blanco_Movil_de_2009 Camion_autombomba Catedral_de_Orvieto Basil_Sydney Banda_v Chacra_(Colorado) Bombilla_(utensilio_de_cocina) Ceská_filmová_a_televizni_akademie Banco_Popular_(Colombia) Bromus_pumilio Catedral_Vieja_de_Lérida Catesbaeaceae Caritas_Argentina Balián_de_Ibelin_Principe_de_Galilea Central_Hidroelectrica_Francisco_Morazán Bal_des_Ardents Branca_Edmée_Marques Café_internet Calima Bio-Bío_(Metro_de_Santiago) Cannabis_sativa_ssp._rudelaris Be_the_One BASIC_Stamp Callejones_de_las_majadas Carolina_Cougars Canal_Adalberto Cenchrus_crinitus Barbus_lagensis Beer_for_My_Horses Bateria_de_Urrutia Cayo_Anna Castillo_de_la_Guignardière Carta_a_una_señorita_en_París Carlos_I_Luis_Elector_Palatino Azul_television Cattleya_regalis Carex_austroalpina Bong

html map