Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Callistola_bruijnii Calycostemma Blaru Balkovskaya Cauda_equina Benedictus_Appenzeller Cabeño Centro_político_en_la_Union_Europea Campo_gravitatorio Cascajares Batalla_de_helsingborg Centrostachys_canescens Benijo_(Santa_Cruz_de_Tenerife) Casiano_Aparicio Can_Fabra Bovera_(Lerida) Bacteria_gram_negativa Batalla_de_los_Poderes Central_termica_de_Los_Barrios Cerro_de_la_Encina Barry_O'Farrell Belgique Cephaloscyllium_albipinnum Buscadores_de_voz Batallón_de_Granaderos_de_Fernando_VII Bailey_howell Campeones_de_la_playa Botafogo_Futebol_Clube_(Ribeirão_Preto) Ceroctis_wulfi Bez-et-Esparon Cachimba Cadenas_de_nieve_automaticas Catlocarpio_siamensis Catálogo_General_del_Patrimonio_Histórico_Andaluz Campaña_de_Pacificación_del_Perú Carlos_Ochoa_(periodista) Barrio_San_Juan_de_Dios Basílica_de_santa_inés_extramuros Capital_social Carol_Urzúa_Ibañez Challenger_de_Cremona Cayo_Judas Carbonación Bell_Helicopter_Textron Capitán_America_(pelicula) Bothriopodium Campeonato_Mundial_de_Voleibol_Femenino_Sub_18_de_2009 Carlos_Camano Calle_59_Calle_Columbus_Circle_(linea_de_la_8_Avenida) Calanthe_pantlingii Caprimulgus_sericocaudatus Capital_Cultural_Arabe Carpena Canal_encubierto Beatriz_Paret

html map