Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Roberto_Jesús_Álvares_Ríos Unión_por_Francia Gemelos_(óptica) Ursus_isabellinus Gijon_FS Inmigracion_salvadorena_en_México Robin_Aristorenas Glottiphyllum_oligocarpum SUSY Garcia_Ramírez_de_Navarra Municipio_de_Jefferson_(condado_de_Clark,_Misuri) García_de_Sancta_María Roe_vs._Wade Ronald_de_Boer Gastronomía_Argentina Remécourt Retrato_de_José_Maria_Magallón_y_Armendariz,_marqués_de_San_Adrián Resonancia_de_las_conchas_de_Gastrópodos Fundadores_(Metrorrey) Ruta_A_40 Revolución_Valaca_de_1848 Fray_Bartolomé_de_las_Casas_(municipio) SIG-Sauer_P226 Unified_Expression_Language Trofeo_de_los_presidentes Románico_en_Asturias Sabana_Hoyos_(Arecibo) Iglesia_de_Nuestra_Señora_de_Lievish Rio_Sot Incilius_bocourti Iglesia_de_madera_de_Ringebu Túnel_de_Engelberg Rio_Guañacos Turcos_selyúcidas Iglesia_de_Nuestra_Señora_del_Rosario_(Queniquea) Incubacion_bucal República_Saharaui Municipio_de_Nebo_(Carolina_del_Norte) V._Narayanaswami Represión_política_en_la_Unión_Sovietica Unión_del_Pueblo_Extremeno Trillium_chandleri General_Artigas_(1863) Gavo_Figueira Fresno_Raywood Rio_Dajabon Genética_de_poblaciones Fútbol_en_Venezuela Rodolfo_Alicante Residencia_Universitaria Fredrika_Stahl Tronga Función_de_utilidad VIII_Distrito_Electoral_Federal_de_Chiapas Geomitra_moniziana

html map