Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lerida_(Lérida) José_Reyes_Estrada_Ferriz Jakub_Bart_Ćyšinski Iyenobu_Tokugawa Juan_Carlos_Portantiero Jose_Gomez_Ortega_Joselito Lenguas_Ibero-Caucasicas Interpreter_(patron_de_diseno) Lewedorp Joseba_Barandiarán Isomero_nuclear Kololo KPT_Football_Club Ley_Lines Leopold_Auenbrugger Interestatal_710_(California) Leptecophylla_juniperina Linea_C-3_(Cercanías_Murcia/Alicante) José_Francisco_Alvarez Liga_báltica John_Oxenham Lemnaceae Isla_de_Kirrin Javier_Patricio_Pérez José_Polo_de_Bernabé Josep_Rodriguez_Martinez Lanzacohetes_M79 Kin_(desambiguación) Jose_Pedro_Guzmán_Recabarren Lista_de_episodios_de_Vampire_Knight Lia_Fail Jeringa_(linguística) José_Maria_Blazquez_Martinez Iridium Jose_Luis_Pérez_Ráez Lawrence_(Nueva_York) Joshikyôei_hanrangun Jardin_de_los_Simples_de_Florencia Lely_(Florida) Joaquin_Riquelme_Garcia Justicialista_(desambiguacion) Liga_de_Basquetbol_de_Bulgaria Lengua_de_Serpiente Inula_viscosa Le_Mesnil_Gilbert La_española_inglesa Isabel_Allende_(política) La_Torre_Oscura_II:_la_invocacion La_Fleche_d’Emeraude Juan_Bautista_Calvi Kurdos Ligazon John_Ford_(inglés) La_Ulaña J_R_Rider

html map