Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ecuacion_diferencial Dinastía_Hohenzollern Dircema_weyrauchi Alzamiento_del_acorazado_Potemkin Cristina_Elena_Garcia Alguelagum Diagrama_de_Eadie_Hofstee Demetrio_ii_de_macedonia Distrito_de_black_river Dragon_Hill,_la_colina_del_dragon Doña_Diabla Diócesis_de_Vich Americhernes_suraiurana Dacios_y_Getas Delineantes Dominio_(matemáticas) Ambientador Cris_Colón Drag_Reduction_System Doble_contratiempo Cryptonychus_cribicollis Curling_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Turín_2006 Cyanus_coriaceus Dievs_Sveti_Latviju Dolomía Dinastía_Qin EMD_JT56ACe Dendrocopos_major Costa_Bermeja Alverico_Peron Dabajuro_(Ciudad) Corriente_del_labrador Dobretići Copa_Mundial_de_Fútbol_Juvenil Cuenta_corriente_mercantil Amfibastón Corrosion_galvánica Alfombras_de_Arraiolos Diospyros_angustifolia Alfredo_Víctor_Cornejo Dwingeloo_1 Departamento_de_transferencia_de_tecnología_usac DotA_Allstars All-American_Roads Allen_Woodring Célula_solar_de_película_fina Durex Copa_de_Naciones_Norteamericana Disperis Distrito_de_Środa_Ślaska Alfonso_Soriano_y_Benítez_de_Lugo Alstroemeria_ligtu Copa_de_Alemania_1959/60 Cóndores_no_entierran_todos_los_dias Distrito_de_santiago_de_chilcas

html map