Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Liga_española_de_beisbol Ismail_ibn_Ahmad Las_chicas_de_hoy_en_dia Jose_Julian_Gaviria Jardin_Botánico_Artico_Alpino_y_Vivero_de_Plantas_Perennes_Alpinas Isla_Berezán La_compania_militar_del_capitan_Frans_Banning_Cocq Juicio_y_Sensibilidad Juan_Jose_Martínez_Fernandez Ledantes_(Cantabria) Lethrus_lopatini Jose_de_Jesus_Mapula La_aldea Juan_Ramírez La_evolución_de_Calpurnia_Tate Kremlin_(Montana) Jesus_Miguel_Rollan La_Familia_Falcon Juana_Ponce_de_León_y_Meneses José_Campo-Arana Juan_Morales Lemúr_de_cola_anillada Instituto_de_Investigación_de_Recursos_Biológicos_Alexander_von_Humboldt Jose_Luis_Coraggio Jan_Ghyselinck Jeremías_Gamboa Las_Payasitas_Ni_Fu_Ni_Fa_-_1996_(álbum) Intercambio_cultural Kamal Isla_del_Fuego Josep_Tarradellas_i_Joan Juana_III_de_Navarra Jardin_Botánico_de_Lódź James_Earl_"Jimmy"_Carter_Jr. Lapices Jose_Maria_Rodriguez_Rodriguez_(México) Jens_Bratlie Julian_Garcia_Núnez Laura_Ana_Merello La_Atalaya_(Laredo) Jose_Luis_da_Cruz_Vidigal La_Stampa Lista_de_sencillos_número-uno_de_Suiza_de_1971 Intel_XScale James_Dougherty La_bala_/_Qué_lindo_es_ser_voluntario Közep_Magyarország José_Bermúdez_de_la_Torre_y_Solier José_Antonio_Álvarez_Baena Itakyry_(Alto_Paraná) La_riqueza_de_las_naciones Lavandera_(Gijon) Likhtarovich Laboratorios_de_tecnologia_y_ciencia_de_la_Universidad_la_Salle_(Chihuahua) Jacob_van_Es

html map