Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Chiola Chimu Conus_catus Consejo_de_Educación_Superior_del_Ecuador Condado_de_Wayne Colepiocephale Willow_(película) Yuri_wa_Aoku_Saite Adalbert_Kruger Cochinchina Club_Pedestre_Velocidad_y_Resistencia Zygopelma Academia_real_de_danza Zona_de_ocupacion_soviética Concepción_de_Oriente Vanguard_Wuhan Worms_Ultimate_Mayhem Cinco_Ninos_y_Esto Zakarpattya_(region) Choeur_de_Chambre_de_Namur Conopias_parvus Actun_Tunichil_Muknal Comarca_de_la_costa_occidental Zaragoza_2008 Ciento_ocho_mártires_de_Polonia_de_la_Segunda_Guerra_Mundial Acido_palmítico WBMP Agente_Phil_Coulson Chester_Football_Club Yukie_Utsumi Wandignies-Hamage Zaragoza_(México) Valdivia_(estación) Walter_Yonsky Yokoi_Shōichi Condorraptor Veo_La_Democracia Agustín_Delgado_(poeta) X_Men_Children_of_the_Atom Aeropuerto_internacional_de_victoria A_todo_o_nada_(Chile) Victor_Sevilla Concierto_para_piano_nº_1 Cofradia_del_Santo_Cristo_del_Despojo Acento_grafico Codigo_de_Manu Columna_(término_militar) Ciencias_del_arte Agente_extintor Wally_van_Hall Abdicaciones_de_Bayona Aeropuerto_Internacional_de_Tan_Son_Nhất Chiquitita XRY Combate_de_Corrales_de_Miserere

html map