Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

José_Serrano_(político) Lejano_oriente Langen_(Hessen) Liestal Jorge_Codinos Ley_de_grashof Jardin_des_Tuileries Insurgencia_islámica_en_Arabia_Saudi Jean_Pierre_Ducasse Koré_de_Eutidicos Lardizabalaceae Isabela_Jagellon_de_Hungria Levantamiento_de_wuchang Juan_Bautista_Spotorno La_Bastide-Clairence_(cantón_Francia) Judit_(nombre) Juana_Díaz La_Convencion_sobre_la_Proteccion_y_Promocion_de_la_Diversidad_de_las_Expresiones_Culturales_de_la_UNESCO Lech_Poznań Linde_AG La_casita_del_horror_V La_melodia_de_la_calle:_updated La_voz_de_Asturias Jack_Skellington La_Pulga John_Ellicott Intervencionista Keep_the_Car_Running Leo_Spitzer La_Rebelión_de_los_Hombres_Rana Lethia John_Clipperton Ka_(faraon) La_Cotería_de_Holbach Javier_Domínguez_"Zeta" Lavaka Kaṇāda Josep_Maria_Sarriegui Leaked_In_London_EP Lago_dell'Angitola Linea_B_(subte) Kozép-Dunantúl Lautaro_Núnez_Atencio Lemovices Invasion_inglesa_a_las_Malvinas Juan_de_Acuña_marques_de_Casafuerte Jose_Langlais JumpTV J_Agardh James_Berry Juan_Manuel_Ruiz Le_Mesnil_sur_Oger Leonor_de_Guevara Javier_Farinos Linazay

html map