Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ezequiel_Mosquera Federación_Olimareña_de_Atletismo_(FOA) Final_Fantasy_Crystal_Chronicles_Ring_of_Fates Eugeniy_Derevianko Estación_Henderson Figulus_lozoki Fleurey Elección_legislativa_de_Francia_de_1877 Estatua_de_Rolando Francisco_de_Sales_Osorio Estatuto_de_Régimen_Interior_de_Cataluna Estadio_Piedras_Negras Enfermedad_cardiovascular Enrique_Barros El_Chaltén Francisco_maldonado_da_silva Estadio_José_Maria_Morelos_y_Pavon Enfermo_de_Europa Fernando_Álvarez_de_Toledo_Portugal Farallón_de_Pájaros Escuela_monástica_de_Auxerre Estrano Francisco_Walter_García_Carro Eusebio_Jauregui_Nolasco Estación_de_Patraix Estación_Gobernador_Mayer Esteban_I_Báthory Elena_Marti Ezio_(Sacchini) Fadrique_de_Zuniga_y_Sotomayor Escupir_fuego Ermita_de_San_Frutos_(Carrascal_del_Rio) Estaciones_de_television_de_California Enlaces_por_puente_de_hidrógeno Francisco_Alayza_y_Paz_Soldán Francisco_Garcia_Lorca El_nuevo_diario Fibula_celtiberica_de_Lancia El_ángel_de_fuego FC_Chelsea Festival_de_Cine_de_Sao_Paulo Factor_X_(Programa_de_television) Embalse_de_San_Bartolome El_arrogante_español_o_Caballero_del_milagro Francisco_de_Paula_Orlando Enothrea El_Secreto_de_Tono_Palomino Estación_de_Sant_Marti_de_Provençals Estados_de_excepcion Flushed_Away Enamórame Francisco_Desprades Estacion_de_Pena_Rubia Emiliozzi Etoxietano

html map