Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Duplicación_del_cubo Cuentos_de_Terramar_(pelicula) Dominio_C1 Ecuacion_de_Tsiolskovski EKA-Partido_Carlista_de_Euskalherria Códices_prehispanicos_de_Mesoamerica Cuenca_mediterranea Alfredo_Hernández_Barrientos Count_Your_Blessings_(Bring_Me_The_Horizon) Desafío_2005 Cámara_de_Representantes_de_Texas Alonso_García_Ramón Allium_palustre Distrito_electoral_de_Jacksonville_n.º_17 Distrito_de_Barranca Alisma_sagittaria Desvio_padrón Correo_(desambiguacion) Doppelganger_(comic) Amuerdago Diecisiete_instantes_de_una_primavera Discografia_De_Dark_Funeral Corte_Condal_de_Barcelona Dél_Dunántul Cripta_del_Museo_San_Francisco Cuello_del_útero Distrito_de_Hollabrunn Diagnóstico_del_cancer_de_próstata Curgies Cépet Declaraciones_de_independencia Cristina_Bermudez Diyarbakir Cuota_de_pantalla_en_Espana Cremá Distrito_de_Acraquía Dommartin_lès-Remiremont Dick_Boushka Distrofia_macular_de_Carolina_del_Norte Amastridium Creación_de_masa Coronacion_de_la_Virgen_con_san_Juan_Bautista_san_Agustín_san_Jerónimo_y_san_Eligio Corazones_al_límite_(album) Cuenca_Argentina Alfredo_de_Rivaulx Edgar_Fernandez Cáucaso_norte Diego_López_de_Haro_V Corona_del_Sacro_Emperador_Romano_Germanico Crestón_(desambiguación) Don't_Copy_That_Floppy Délfor_del_Valle Alfredo_Baldomir Alto_de_la_sierra Don_Alvaro

html map