Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Maria_Pisutti Produccion_económica Primera_División_de_Espana_2003/04 Gonzalo_García_Rodríguez RTU_Radio_y_Television_Unidas Maria_Kirilovna_Romanova Reial_Acadèmia_de_Bones_Lletres_de_Barcelona Prueba_de_Wald Purpura_(banda) Ram_it_Down Línea_Journal_Square–Calle_33 Micrastur_buckleyi Miguel_Induráin Gregorio_Vergel Margarita_de_Hungría_emperatríz_bizantina Maria_Wérnicke Luscious_López Miha_Zupan Goma_de_dragón Raión_de_Zavod Manuel_Maria_Orellana_Contreras Páls_saga_byskups MW_50 Presidente_de_Colombia Macarena_del_Río Mamoiada Marruecos_en_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_1998 Maria_Angelica_Fuentes Gozón Mario_Is_Missing! Pterobranchia Marquesado_de_Colomo Luis_Marín_Barahona Mehdi_Carcela-Gonzalez Martín_Cortes_Zúñiga Marie-Louise_de_Savoie-Carignan,_princesa_de_Lamballe Ramón_Mendez_(militar) Puente_del_Bajo_Guadiana Línea_190B_(MetroBus_Valencia) Louis_Léopold_Boilly Loren_Dean Proteína_M1 Lolotiquillo Loc_Brévalaire Puerto_de_la_Soledad Mateu_Morral_i_Roca Matlosana Mar_chileno Maserati_Quattroporte Maverick Manolo_Mesa Lourdes_(banda) Presidente_moldavo Quinasa Pusan_Daewoo_Royals

html map