Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Iberia_Transcaucasian Antonio_Blanco_Freijeiro Autrey_le-Vay Analisis_tecnico_bursátil Anthony_D._Smith HWK Houlgate Aris_Salonica_F_C Haplochromis_sauvagei IDS_Center Haplogrupo_L6_(ADNmt) Modiolastrum_geranioides Miriametros Gumersindo_Trujillo_Fernández Argaida Astragalus_succulentus Asociación_de_futbol_del_guayas Arpeggio Atelopus_pinangoi Miquel_Villalonga_y_Pons Antonio_Navarro_Santa_Fe Arquidiocesis_de_Detroit Mina_subterránea Arsínoe_IV Movimiento_de_los_Trabajadores_Rurales_Sin_Tierra Heckler_&_Koch_AG36 Ictalurus_furcatus I._S._C. Anil_Ramdas Apocalipsis Holden_Heights_(Florida) Minyichthys_sentus Gustavo_Andres_Oberman Gulnara_Galkina-Samitova Histidina_kinasa Apophylia_incisitarsis Heckler_&_Koch_MK23 Aplocheilichthys_lacustris Heliotropium_stylosum Hoconuco_Alto_(San_Germán) Montagna_in_Valtellina Homosexualidad_y_judaismo Haworthia_viscosa_var._parvifolia Augusto_jose_alfonso_gratry Hydromys_ziegleri Atlético_el_vigia_fútbol_club Ano_1078 Guerra_de_los_Treinta_Dias IEEE_802.11e Herodes_Arquelao Mohamed_Yousef_al-Magariaf Molins_de_rey Mimosa_aculeaticarpa Aspidistra_nikolaii Antonio_Trevin_Lombán

html map