Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Riksdagen Geometría_euclidiana_plana Fuselaje_ancho Universidad_de_Navojoa Iglesia_Luterana_Sinodo_de_Misuri U_S._Agent Treméloir René_Descartes Municipio_de_Coal Municipio_Libertad_(Táchira,_Venezuela) Iglesia_de_San_Agustín_(Montevideo) Municipio_de_Fairfax Rudbeckia_speciosa Indicación_Geografica_Protegida Museo_(barrio) Utricularia_aurea Romeo_et_Juliette_(ópera_de_Charles_Gounod) Gaviales Rădulescu Gabukai Fye_D_Flowright Girl_Interrupted Roosevelt_Park Gnome_Rhone_14K Froes Tumulo_campaniforme Iglesia_de_San_Cipriano_(Toledo) George_Gascoigne Inaki_Pinuel Municipio_de_Palermo Give_My_Regards_To_Broad_Street Municipio_de_Prairie_(condado_de_Union,_Dakota_del_Sur) Friso_del_Partenón Rio_Arriba_(Vega_Baja,_Puerto_Rico) Tres_libros_de_musica_en_cifra_para_vihuela_(album) Ricinus_macrocarpus_var._nudus Frente_por_la_Lucha_Popular_en_Palestina Fresenia_leptophylla Rio_Víboras Trinidad_y_Tobago_en_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_2006 Tren-Tierra Municipio_de_Franklin_(condado_de_Ness,_Kansas) Resedón Rio_Nonaya Geminis_(astrología) Ruta_Provincial_E_53_(Córdoba) Galva_(Illinois) Informe_Leuchter GEES GYE Tunez_(Túnez) S-CRY-ed Rio_da_Varzea_(Rio_Grande_do_Sul) Fundacion_para_el_fomento_de_la_Donacion_Altruista_de_Órganos_para_Trasplantes_Tejidos_Sangre_Plasma_y_Medula_Ósea_Educacion_para_la_Salud_y_Cooperacion_Internacional Girls_in_bikinis,_boys_doin'_the_twist

html map