Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Metabalta_tuberculata Marius_Carol_Panella Pu_(katakana) Puente_Seto-Ohashi Goierri Mikel_Urmeneta Pre-Ilustración RedRadNa Prometheus_(Liszt) Queer_zine Recuperacion_de_tierra Gran_Premio_de_Mónaco_de_1965 Matsalu Premio_Jovenes_Talentos_Booket MAN_(museo) Pubilla Pseudadimonia_hirtipes Quintela_de_Leirado_(Orense) Raúl_Saez_Saez Lotus_1_2-3 Luciano_Mendoza Mateo_Arnaldo_Hoevel Gran_Premio_de_Canadá_de_1972 Regulación_Homometrica Michael_Aleshin Micromeria_brownei_var._pilosiuscula Gregory_Michael Mariano_París Luis_Sanchez_Jimenez Maravilla_Norte_(Puerto_Rico) Puente_de_Varsovia Lorenzo_Torres Psi2_Piscium Miguel_Ángel_Uzquiza_González Ramal_opera_príncipe_pío Pterostemon Miguel_Juan_Sebastian_Piñera_Echenique Microrregion_de_Caxias Lucio_Marcio_Filipo_(cónsul_38_a._C.) Prionognathus Puertas_rápidas Matsubayashi-ryū Provision_real Pouzolzia Luperus_calabricus Regio_Exequátur Mateo_Perez_de_Albéniz Rec_Comtal Machairasaurus Psicopatia María_Teresa_Fricke Principe_Sozisa_Dlamini_de_Suazilandia Manolo_Colón Mayordomo_(criado) Los_3_Juanes_de_Sierra_Norte_de_Puebla

html map