Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Chischiveo Van_Halen_(album) V_Región_de_Valparaíso_(Chile) Zabrini Vuelta_a_Turquia Vicepresidente_de_Zimbabue Aina Al_Yumhuriyya_al_Yazaiiriyya_ad_Dimuqratiyya_ash-Sha`biyya_Tigduda_tamegdayt_taɣerfant_tazzayrit_Republique_algerienne_democratique_et_populaire Colonia_25_de_Mayo Wallada_bint_al-Mustakfi Víctor_Basch Cieca_peltata Colón_(Entre_Rios) Chomérac Constanza_de_Hohenstaufen Ahmed_Ertegun Ciro_Procuna_Naveda Yates_Center_(Kansas) Walter_Sharpe Wolka_Kaluska Akodon_juninensis Colonia_Benitez Chochín_montañés Aimará Cocina_de_Africa Y_ahora_._¿que?_(Taller_Canario) Codex_Aureus Ackama Wallachia Vuelo_226A_de_Britannia_Airways Victim_Of_Love_(canción_de_Bryan_Adams) Community_Shield_2004 Waccamaw Victimología West_Coast_Story Zweihander Volkswagen_Corsar Club_de_los_feuillantes Consonante_sonora Valor-U Valla_de_melilla Volkan_Demirel Cirios Comision_del_11_M Collectors_Box_Set Cilla Achille_Ernest_Oscar_Joseph_Delesse Akiruno_Tokio Variante_Juárez_Celman Chessy_(Rodano) Colonia_Clunia_Sulpicia Alcalde_de_Sevilla Aeropuerto_Internacional_de_Tbilisi Afraranea Warcraft_(juego_de_rol)

html map