Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Platalina_genovensium Paisajes_agrarios_de_España Nerik Niccolò_Ridolfi Nicolás_Tenorio_Cerero Oenocarpus_bacaba Neritina_cristata Orient_(España) Oscar_al_mejor_montaje Naut_Aran_(Lerida) Nicolas_Bari Potamogeton_gayi Orekhovo-Zuyevo Nuno_Diaz_de_Haro Oxatres Novodzherelíevskaya Njorfe P25 Ojén_(Málaga) Octava_Region_del_Biobio Paloma_Barredo Papiro_Oxirrinco_2 OGK-4 Partido_Revolucionario_Socialista_Irlandés Philip_W_Schiller Pentacrypta_atropurpurea Pinus_grenvilleae Nuestra_Señora_de_la_Concordia_(Puebla) Palacio_de_vistalegre Opuntia_rutila Paz_interior Orio_(Guipúzcoa) Pjanić Pierre_Edouard Parimatidium_marginicolle N-330 Neuroanatomía_de_la_memoria Pedrosillo_de_Alba_(Salamanca) PP_de_Aragón Parnahyba_(1858) Pierre_Abailard Partido_galego_do_proletariado Park_Ji_Sung North_Las_Vegas_Airport Plaza_Congreso Myripristis P_51C-NT Nausicaa_(mitología) Paflagonio Pharaon_hound Orquesta_Filarmonica_de_la_UNAM Muy_Antigua_Venerable_y_Dominicana_Cofradia_Penitencial_y_Sacramental_de_la_Santa_Vera_Cruz_de_Nuestra_Senora_Madre_de_la_Iglesia_del_niño_Jesus_y_de_la_Resurrección_de_Cristo_(Palencia) Ono_no_Tofū Pedimento_(geología) Pastaza_(rio_Sudamerica)

html map